Elinde bu paralardan olan yandı: ATM’lerde artık resmen geçersiz

Bankalar, alınan yeni kararlar doğrultusunda belirli paraların artık geçerliliğini yitireceğini açıkladı. Banka hesaplarındaki değişikliklere dikkat çekilerek, müşterilerin bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarı yapıldı.

Banka hesaplarına sahip olanların sayısındaki artışla birlikte, bankaların vatandaşları şaşırtan yeni düzenlemelerini duyurduğu belirtiliyor. Birçok banka, şube sayısını azaltarak evden çalışma sistemine geçiş yaparak şubelerin iş yükünü azaltmayı amaçlıyor.

Resmi bir duyuru ile para çekme ve yatırma limitlerinde gerçekleştirilen değişiklikler açıklandı. Türkiye’deki yüksek enflasyonun etkisiyle, birçok bankanın 10 TL’lik banknotları ATM’lerde kullanım dışı bıraktığı belirtildi.

Belirlenen tutarın altında kalan miktarların artık şubelerden çekilip yatırılmasına izin verilmeyeceği, bu tür işlemlerin yalnızca ATM’ler aracılığıyla gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Bu kararın geniş çaplı tepkilere yol açtığı ve tüketici mahkemelerinin bu karara itiraz edeceği ifade edildi.

Bankalar, önceden belirlenen 10 bin TL’lik banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma limitini 20 bin TL’ye yükseltti. Bu karara özellikle okuma yazması olmayan bireyler, teknolojiyle arası iyi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve emeklilerin tepki gösterdiği ifade edildi.

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM’lerde işlem yapmayı zorunlu hale getirmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x